img-20170224-wa0000      22.08.1969’da Ankara’da doğdu. TED Ankara Kolejinde eğitimini tamamladıktan sonra 1991 yılında ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. Bu bölümle birlikte ODTÜ Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Programı’nı da tamamladı. 1994 yılında “Biyoistatistik-Toplum Genetiği” dalında Yüksek Lisans öğrenimini bitirdi. 2012 yılında Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo-Televizyon Programcılığı bölümünden mezun oldu.

 Müzik eğitimine 1975-1980 yılları arasında Muzaffer Arkan idaresinde “orff” çalarak başladı. 1984-1987 yılları arasında TRT Ankara Radyosu Tanbur Sanatçısı Selçuk Sipahioğlu’ dan tanbur çalmayı öğrendi. Musiki tarihi konusundaki ilk bilgilerini babası neyzen Dr. Ataman Dereli’den aldı. 1987-1991 yılları arasında Ankara Türk Müziği Derneğine devam etti. 1989 yılında TRT Ankara Radyosu TSM Gençlik Korosu’nda Şef Yüksel Kip’le çalışmalarına başladı. Aynı yıllarda Tarık Kip ve Cinuçen Tanrıkorur’la da çalışma fırsatı buldu. Her zaman desteğini gördüğü Özgen Gürbüz ise meslek hayatında daima öncülüğünü yaptı.

               1991 yılında girdiği sınavla TRT Ankara Radyosu Tanbur Sanatçısı olarak görev yapmaya başladı. 1993 yılında daimi kadroya geçti. Yurt içi ve yurt dışında pek çok konserde görev aldı. 1998 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile gittiği Tunus’ta Kartaca Sarayı’nda konser verdi. 1996-1999 yılları arasında TRT Ankara Radyosu TSM Gençlik Korosunda eğitmenlik yaptı. Yine 1996 yılında başladığı TRT Ankara Radyosu TSM Çocuk Korosu’ndaki eğiticiliği ve koro şefliği ise halen devam etmektedir. 1997 yılından bu yana çeşitli amatör koroların şefliğini yapmaktadır.

              2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarında İspanyol Şefler Elisenda Carrasco i Ribot ve Orio l Castanyer Marti’den “Çocuk ve Gençlik Koroları Eğiticiliği ve Eğitsel Şeflik” dersleri aldı ve “Çocuk Koroları Çalıştayı”na katıldı. 2010 yılında Türk Sanat Müziği Topluluk Şefi oldu. Ankara Radyosu tarafından hazırlanan pek çok canlı ve bant programı yönetti. İdare ettiği projelerden bir kısmı TRT Kurumu tarafından CD haline getirildi. Bestekar Nasib’in Mehmet Yürü Külliyatında bulunan ve günümüze kadar bilinmeyen eserleri yeniden notaya aldı. Bu çalışmada yer alan kırkı aşkın eser TRT Repertuarına katıldı. TSM İcra Denetleme Kurulunda yer aldı. 2009-2014 yılları arasında Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği – Türk Halk Müziği Müdürü ve Ankara Radyosu Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 2014 yılından beri TRT Nağme Radyosu için “Bir Aşktır Musiki” adlı programı hazırlamakta ve sunmaktadır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

               Halen Ankara Radyosu Tanbur Sanatçısı ve TSM Topluluk Şefi olarak görev yapan sanatçı, bir erkek çocuk (Arda – 1999) annesidir.

İpek DERELİ” için bir yanıt

  1. Degerli Hanimefendi ,Ipek Dereli;
    klasik türk Musikisinden sizi sef yaptiginiz;aldi beni Aldi dinledim.sahane
    koro ve orkestra,ayrica,bir bayanin seflik yapmasi beni ziyadesiyle memnun etti,saygilarimla

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s